Türkmenistan ve Türkiye’den ortak gümrük komitesi

Toplantıda, Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru (SCC) Anlaşması Taslağı ve Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Protokol gözden geçirildi.

“Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru” projesinin temeli, gümrükleme sistemi çerçevesinde taşınan mallar hakkında Türkmenistan ve Türkiye gümrük teşkilatları arasında ön bilgi alışverişidir. Bu bilgiler, ithalatın yapıldığı ülkede basitleştirilmiş gümrük prosedürleri sağlamak amacıyla gümrük kontrolü sırasında kullanılacaktır.

Ortak Gümrük Komitesi’nin oluşturulmasının amacı, Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan gümrüklere ilişkin ikili anlaşmaların uygulanması çerçevesinde etkin gümrük iş birliğinin etkinleştirilmesi ve organize edilmesidir.

Türkmen tarafının da belirttiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti, Türkmenistan’ın başlıca ithalatçı ülkelerinden biridir ve gümrük istatistiklerinin gösterdiği gibi, iki ülke arasındaki genel ticaret cirosu sürekli olarak artmaktadır.

Bu bağlamda Taraflar, ikili ticaretin daha da geliştirilmesine katkıda bulunabilecek bir Ortak Gümrük Komitesi ve Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru oluşturulmasının uygunluğunu vurguladılar.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir