Google’dan SORA’ya rakip! Bir dakikadan daha uzun videolar oluşturabiliyor…

Google I/O 2024’te farklı görevlere yardımcı olabilecek birkaç yeni yapay zeka modelini tanıttı ve ayrıca mevcut modellerine bazı iyileştirmeler getirdi. Son duyurular arasında, video ve görüntü oluşturmaya yardımcı olmak için geliştirilen Veo ve Imagen 3 AI modelleri de vardı. 

BİR DAKİKADAN DAHA UZUN VİDEOLAR OLUŞTURABİLİYOR

Google, Veo’nun 1080p çözünürlükte farklı sinematik ve görsel stillerde bir dakikadan daha uzun videolar oluşturabildiğini söylüyor. Çok modlu yapay zeka, tonları yakalayabilir ve hatta uzun komutlarda ayrıntıları oluşturabilir, sahnenin tonunu yakalayabilir ve doğal dili ve görsel semantiği anlayabilir.

Veo ayrıca ‘bir manzaranın havadan çekimi’ ve ‘timelapse’ gibi terimlere aşina, kullanıcılara Veo’nun üretmesini istedikleri şey üzerinde daha fazla kontrol sunuyor ve gerçekçi bir şekilde hareket eden insanlar, hayvanlar ve nesnelerle kolayca videolar oluşturabiliyor.

OpenAI’nin metinden videoya modeli Sora sadece 60 saniye uzunluğunda yüksek çözünürlüklü videolar üretebildiği için Veo benzerlerinden önde görünüyor.

İÇERİK OLUŞTURUCULARA DA SUNULACAK

Google ayrıca içerik oluşturucuları ve film yapımcılarını yeni modeli denemeye ve üzerinde oynamaya davet ettiklerini söyledi. Veo, VideoFX kullanan bir avuç içerik oluşturucu tarafından kullanılabiliyor, ancak bazı özellikler gelecekte YouTube Shorts içerik oluşturucularına da sunulacak.

AYRICA IMAGEN 3’Ü DE TANITTI: ŞİMDİYE KADAR Kİ EN İYİ MODEL

Şirket ayrıca metinden görüntüye oluşturucunun güncellenmiş bir sürümü olan Imagen 3’ü de tanıttı. Imagen 3, önceki sürümlere kıyasla çok daha az yapaylıkla fotogerçekçi ve gerçeğe yakın görüntüler üretebiliyor.

Google, Imagen 3’ün aynı zamanda metin oluşturmada şimdiye kadarki en iyi model olduğunu ve güncellenmiş sürümün kişiselleştirilmiş doğum günü mesajları ve sunumlardaki başlık slaytları gibi metin tabanlı içeriklerin oluşturulmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Şu anda ImageFX’te özel bir önizleme olarak içerik oluşturucular için mevcut ve yakında Vertex AI’ya gelecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir