Fed’in faiz indirimine başlaması Eylül’ü bulabilir

Bloomberg’de yer alan habere göre bugün müşterilere gönderilen bir notta Goldman Sachs analistleri, Fed’in Eylül ayına kadar faiz indirimi yapmasını beklemediklerini söyledi.

Daha önce, Fed’in 2022’de sert bir politika sıkılaştırmasına başlamasından bu yana ilk indirim olacak olan indirimin Temmuz ayında gerçekleşeceğini tahmin etmişlerdi.

FED YETKİLİLERİNİN AÇIKLAMALARI

Karar, daha geniş piyasa beklentilerini yansıtıyor; CME Group’un (NASDAQ:CME) yakından takip ettiği FedWatch Aracı, Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını yirmi yılı aşkın bir yüksek seviyedeki %5,25’ten %5,5’e düşürme ihtimalinin kabaca %45 olduğunu gösteriyor.

Fed yetkililerinin bu haftaki açıklamaları, faiz belirleyicilerin borçlanma maliyetlerini düşürmek için acele etmediklerini gösterdi. Fed’in son toplantısının tutanakları, üyelerin yapışkan enflasyon baskıları konusunda endişelerini sürdürdüğünü gösterdi; hatta bazıları, fiyat artışının yeniden alevlenmesine ilişkin risklerin ortaya çıkması durumunda “politikayı daha da sıkılaştırma isteğini” ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir